Kim jest Doradca?

Doradcy Życia Rodzinnego to osoby służące rodzinie. Większość z nich posiada wyższe wykształcenie. Są wśród nich lekarze, nauczyciele, katecheci, pedagodzy, psycholodzy i inni specjaliści. Oprócz przygotowania kierunkowego, posiadają potwierdzone dyplomami kwalifikacje z zakresu psychologii i pedagogiki rodziny oraz teologii małżeństwa i rodziny. Ponadto, każdy doradca posługujący w diecezji otrzymał od Biskupa Diecezjalnego misję kanoniczną, która uprawnia te osoby do posługiwania w poradniach rodzinnych w imieniu Kościoła.
Podstawowym zadaniem Doradcy jest pomoc rodzinie poprzez specjalistyczne poradnictwo. W szczególny sposób angażują się w przygotowanie narzeczonych do małżeństwa. Doradca Życia rodzinnego to również nauczyciele naturalnych metod rozpoznawania płodności.
Doradcy dają przede wszystkim wsparcie i czas tym, którzy go potrzebują. Poprzez aktywne słuchanie pomagają odkryć przyczyny różnorodnych konfliktów, a także pomagają wypracować możliwości ich rozwiązywania. Poradnictwo, a w nim Doradcy Życia Rodzinnego, spełnia szereg zadań takich jak: zaspokajanie potrzeb psychicznych, rozwój osobowy, budowa środowiska dla rozwoju i dojrzewania dzieci, poprawa komunikacji w rodzinie, nauka umiejętności prowadzenia domu i gospodarowania pieniędzmi, pomoc w rozwiązywaniu konfliktów, często również pomoc w ratowaniu małżeństwa. Doradcy to osoby kompetentne, by pomocy w tym zakresie udzielić. Są też osobą pierwszego kontaktu, która może wskazać pomoc specjalistyczną.
Rolą Doradców jest wspomaganie rodziców w rozwijaniu prawidłowej więzi małżeńskiej i rodzicielskiej. Czuwają również nad wprowadzanymi do szkół programami dotyczących przygotowania do życia w rodzinie i w razie konieczności starają się zapobiegać deprawującym treściom oraz prowadzą i promują inne inicjatywy związane z życiem rodzinnym. Doradcy mogą również prowadzić przygotowanie przed zawarciem sakramentu małżeństwa - katechezy przedmałżeńskie, dni skupienia dla narzeczonych i spotkania indywidualne w Poradniach Życia Rodzinnego, które powinny obejmować trzy spotkania w odpowiednim odstępie czasu. Do tych wszystkich zadań Doradcy Życia Rodzinnego są przygotowani, zarówno teoretycznie, jak i przez własne doświadczenie życiowe.
Doradcy wielkodusznie godzą życie rodzinne i zawodowe, a swoją działalność podejmują z otwartym sercem. Warto skorzystać z pomocy tych kompetentnych osób, które bardzo chcą pomagać i chcą walczyć o rodzinę.

Jak zostać Doradcą?

Doradcą może być osoba w wieku 25-60 lat, posiadająca minimum średnie wykształcenie i odpowiednią wiedzę z zakresu psychologii i teologii małżeństwa i rodziny. Powinna odznaczać się umiejętnością nawiązywania kontaktów z ludźmi i współpracy z nimi, oraz posiadać pogłebioną formację religijną.

Doradca może podjąć pracę w Poradni Rodzinnej:

1. po odpowiednim przygotowaniu, udokumentowanym dyplomem (studia podyplomowe z nauk o rodzinie, Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego lub inne studia w tym zakresie).

2. po otrzymaniu misji kanonicznej od Biskupa Diecezjalnego na wniosek duszpasterza rodzin i diecezjalnego doradcy życia rodzinnego. Warunkiem odnowienia misji po upływie 3 lat, jest weryfkacja doradcy przeprowadzona przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin.

3. po zaangażowaniu przez proboszcza i złożenia prośby do Biskupa o wydanie misji dla danej osoby. (DDR 40).

4. wniosek o wydanie misji kanonicznej należy przesłać do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin wraz z wypełnionym kwestionariuszem osobowym i dwoma zdjęciami kandydata na doradcę.

Po otrzymaniu misji kanonicznej proboszcz parafii angażującej doradcę podpisuje z doradcą umowę o wolontariat.

Wzór umowy o wolontariat