Literatura:
1. Poradnictwo rodzinne w teorii i w praktyce red. Urszula Dudziak, Grażyna Koszałka, ks. Józef Młyński.
2. Sujak E. Poradnictwo małżeńsko-rodzinne. Książka dla doradców i duszpasterzy
3. Sujak E., Kontakt psychiczny w małżeństwie i rodzinie
4. Grzesiuk L., i Tryjarska, B. Jak pomagać sobie, rodzinie i innym.
5. Satir V. Rodzina: tu powstaje człowiek
6. Rogers C. R. Terapia nastawiona na klienta. Grupy spotkaniowe.
7. Crane R. D. Podstawy terapii małżeństw.
8. Fischaleck F. Uczciwa kłótnia małżeńska - jak rozwiązywać konflikty.
9. de Barbaro B. Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny. Rozdział 2. Cykl życia rodzinnego.
10. Hall C. S., Lindzey G. Teorie osobowości.
11. Mellibruda J. Pułapka niewybaczonej krzywdy.
12. Boland H. Podstawy komunikowania w doradztwie.
13. Kargulowa A. O teorii i praktyce poradnictwa.
14. Kargulowa A. Poradnictwo jako wiedza i system działań. Wstęp do poradoznawstwa
15. Murgatroyd S. Poradnictwo i pomoc.
16. Kryczka P. Rodzina w zmieniającym się społeczeństwie
17. Gała C. Uwarunkowania wychowawcze dojrzałej moralności
18. M. Braun-Gałkowska W tę samą stronę. Książka dla nauczycieli o wychowaniu i lekcjach wychowawczych
19. M. Braun-Gałkowska Psychologia domowa
20. Bradshaw J. Zrozumieć rodzinę

Literatura pomocna w prowadzeniu spotkań przygotowujących młodzież i narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa i życia w rodzinie:

1. Poradnik szczęśliwego małżeństwa (książka + 2 DVD) - Wydawnictwo św. Stanisława BM

„Poradnik szczęśliwego małżeństwa" to program mający pomóc w kształtowaniu osobowości narzeczonych. Jego integralną częścią jest książka, która wraz z 12 filmami dokumentalnymi (każdy trwający 12 minut)) może być z powodzeniem wykorzystana podczas kursów przedmałżeńskich. Każdy z filmów zawiera wypowiedzi międzynarodowych ekspertów z zakresu życia rodzinnego, teologii, prawa i etyki małżeńskiej, jak również wypowiedzi par małżeńskich i narzeczonych. Książka składająca się z 12 rozdziałów stanowiących uzupełnienie materiału zamieszczonego na płytach. Filmy można swobodnie wykorzystać również do prowadzenia zajęć z młodzieżą.

2. Zanim powiesz TAK. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa - Anthony Garascia; Wydawnictwo św. Wojciecha

Zanim powiesz TAK" to praktyczny przewodnik i doskonała pomoc dla osób prowadzących kursy przedmałżeńskie. Zawiera liczne przykłady z codziennego życia małżeńskiego i rodzinnego oraz kwestie do rozważenia we dwoje, m.in. o tym, jak zbudować małżeństwo na solidnych podstawach, jak się kłócić uczciwie, jak troszczyć się o siebie i swój związek. Książka zawiera bardzo dużo różnego rodzaju ćwiczeń, arkuszy i materiałów aktywizujących do pracy w parach.

3. Droga w stronę miłości. Kurs dla zakochanych. Konspekty - ćwiczenia – prezentacje. Enrica i Michelangelo Tortalla, Simona Corrido; Wydawnictwo ESPE

Książka zawiera konspekty spotkań z narzeczonymi. Konspekty napisane są językiem odpowiadającym ludziom młodym, którzy marzą o budowaniu z ukochaną osobą związku uświęconego sakramentem małżeństwa. Powstały dzięki współpracy wielu osób: małżonków działających w duszpasterstwie rodzin czy w duszpasterstwie młodzieży, pedagogów, psychologów, lekarzy, zakonnic, księży oraz małżonków i ekspertów zaangażowanych w projekt AMOS. Do książki dołączona jest płyta CD, na której zawarto teksty do pracy w grupach oraz materiały, które pomogą przygotować spotkania.

4. Zaprosili także Jezusa. Konferencje przedmałżeńskie - Maria Braun-Gałkowska; Wydawnictwo Kaudium

Autorka przedstawia materiały pomocnicze do dziesięciu spotkań przedmałżeńskich. Jak podkreśla sama autorka, każde spotkanie ma charakter zarówno religijny, jak i świecki. Podczas konferencji proponowane są ciekawe, praktyczne tematy, jak komunikacja między małżonkami i z rodzicami, czy rozwiązywanie konfliktów. Akcentowane jest podstawowe powołanie małżeństwa do rodzicielstwa i wychowania dzieci. Autorka porusza także temat obustronnej wierności i lojalności małżonków oraz konieczności pielęgnowania miłości jako „inwestycji" we wspólne szczęście. Konferencje są programem autorskim i prowadzone są w Duszpasterstwie Akademickim KUL.

5. Przygotowanie do małżeństwa - pod red ks. Władysława Szewczyka; Wydawnictwo Michalineum

Jest to - jeden z czterech zatwierdzonych w Polsce przez Konferencję Episkopatu Polski – podręcznik. Zawiera 25 konferencji tematycznych z zakresu małżeństwa i rodziny oraz ciekawe ćwiczenia i metody aktywizujące. Jest do doskonała pomoc w przygotowaniu się do sakramentu małżeństwa.

6. Narzeczeni, czyli dziewięciospotkaniowe bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa prowadzone metodą dialogową. Ks. Stanisław Puchała, Teresa i Eugeniusz Maliccy; Księgarnia św. Jacka

Książka zawiera cykl dziewięciu spotkań cotygodniowych zakończonych dniem skupienia. Program spotkań porusza tematykę dotyczącą poznania samego siebie i przyszłego współmałżonka, hierarchii wartości i celów, komunikacji, miłości i odpowiedzialności, planowania rodziny, relacji do otaczającego świata, ludzi i do Boga. Do książki dołączono zeszyt z gotowymi ćwiczeniami dla par.

7. Przygotowanie bliższe do małżeństwa – pod red. Ks. Mariana Wandrasza; Księgarnia św. Jacka

Książka zawiera 32 konspekty zajęć, z których można skorzystać pracując z młodzieżą, szczególnie zaś prowadząc spotkania „Przygotowania bliższego do małżeństwa". Tematyka proponowana przez autorów obejmuje zagadnienia z dziedziny: psychologii, biologii i metod naturalnego planowania rodziny, pedagogiki a także teologii.