Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego przygotowuje do współpracy w zakresie duszpasterstwa rodzin na szczeblu parafialnym. Ukończenie Studium nie daje zawodowych kwalifikacji (jak nauczanie w szkole), ale przez zgłębianie treści dotyczących teologii, psychologii, katolickiej etyki życia małżeńskiego (w tym nauczycielski kurs na nauczyciela metody rozpoznawania płodności) przygotowuje osoby do pełnienia posługi w parafialnym poradnictwie rodzinnym. Uczestnictwo osób z parafii jest szansą dla lokalnej wspólnoty na wyszkolenie osoby, która będzie pomagać swoją wiedzą i umiejętnościami przygotowującym się do sakramentu małżeństwa oraz innym potrzebującym. Absolwenci angażują się w ruchy religijne, w pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu katechizacji przedmałżeńskiej, nauczają naturalnych metod planowania rodziny, prowadzą parafialne poradnie rodzinne, a przede wszystkim zasilają grono doradców życia rodzinnego. Celem Studium jest przygotowanie katolików świeckich do prowadzenia - w imieniu i pod przewodnictwem Kościoła - nauczania i działalności prorodzinnej, to znaczy poradni rodzinnych, nauk przedślubnych, katechez i spotkań poświęconych problematyce rodziny. Diecezjalne Studium umożliwia zdobycie wiedzy i formacji dotyczącej całokształtu zagadnień życia małżeńskiego i rodzinnego. Słuchaczami Studium mogą być osoby zainteresowane problematyką rodzinną i pragnące działać na rzecz rodziny w Diecezji Legnickiej.

Studium ma opracowany program interdyscyplinarny, który obejmuje następujące przedmioty

• Antropologia małżeństwa i rodziny
  • Teologia małżeństwa i rodziny
  • Teologia moralna