Rejonowe spotkania doradców życia rodzinnego

Wrzesień to dla wielu osób intensywny i pełen wyzwań miesiąc. Nie inaczej było w bieżącym roku w Duszpasterstwie Rodzin, dla którego wrzesień był czasem rejonowych spotkań doradców życia rodzinnego.

Lokalne spotkania doradców z każdego z czterech rejonów naszej Diecezji to nowy zwyczaj; po raz pierwszy odbywały się one w ubiegłym roku, zostały jednak przyjęte na tyle entuzjastycznie, że na stałe stają się elementem formacji naszych doradców życia rodzinnego.

Spotkania rejonowe odbyły się w parafiach, przy których posługują rejonowi doradcy życia rodzinnego, a więc: w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Karpnikach, w parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu, w parafii Miłosierdzia Bożego w Jaworze oraz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie. Za stronę organizacyjną i logistyczną spotkań odpowiadali rejonowi doradcy życia rodzinnego, natomiast Eucharystie rozpoczynające każde ze spotkań sprawowali Księża Proboszczowie wymienionych parafii. Dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu doradcy mieli także możliwość spotkania w miłej atmosferze w parafialnych pomieszczeniach.

Wszystkie spotkania rozpoczęły się wspólną modlitwą w czasie Mszy Świętej, w niektórych rejonach elementem spotkań były krótkie warsztaty. Ważną częścią spotkań rejonowych był czas spędzony wspólnie przez doradców, kiedy mogli porozmawiać o tym, co w ich rejonie jest szczególnie potrzebne rodzinom, wymienić doświadczenia, zaplanować wspólne działania. Oczywiście, formacja doradców odbywa się na szczeblu diecezjalnym, a nawet archidiecezjalnym (raz w roku – Dzień Skupienia w Legnicy i raz w roku wyjazdowe spotkanie doradców z całej archidiecezji), jednak możliwość spotkania w lokalnym gronie i spojrzenia na „własne podwórko” jest bardzo istotna i inspirująca. Nie zawsze każdy z doradców ma możliwość wzięcia udziału w ogólnodiecezjalnym spotkaniu; czasem na przeszkodzie stoi stan zdrowia, zobowiązania rodzinne i zawodowe. Spotkania rejonowe odbywają się blisko miejsca zamieszkania i trwają krótko – to sposób na to, by każdy doradca miał łączność z Duszpasterstwem Rodzin i by głos każdego był słyszany i brany pod uwagę.