„Rodzina wspólnotą życia i miłości” – konferencja w Polkowicach

W sobotę 25 marca w polkowickiej parafii pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana odbyła się konferencja pt.: „Rodzina wspólnotą życia i miłości, darem, który zobowiązuje”.
Wydarzenie rozpoczęło się od Eucharystii, by następnie w wykładach przybliżać uczestnikom zagadnienia z dziedziny małżeństwa, rodziny, czym zajęły się panie będące z zawodu psychologami lub pedagogami.
Po prelekcjach Barbary Malinowskiej i Zofii Łabuz, przyszedł czas na wystąpienie psycholog Jadwigi Orzechowskiej pt.: „Tak dla życia. Rola matki, ojca, dzieci i dziadków w rodzinnym procesie wychowania do odpowiedzialności”. – Wyobraźmy sobie wagę szalkową. Na jej ramionach połóżmy kochanie (dawanie) i branie (wymaganie). Jeżeli któraś z nich przejdzie na wyższy, czy niższy poziom, to znaczy że nie jest to dobra miłość – tłumaczyła J. Orzechowska. – Nie powinno być więcej wymagań, niż miłości albo więcej miłości, niż wymagań – dodała pani psycholog.
Specjalistka mówiła, iż dzisiejsi rodzice mają duże problemy z okazywaniem sobie uczuć, a zwłaszcza miłości, co ma przecież dla dziecka ogromne znaczenie.
J. Orzechowska dzieliła się również doświadczeniem pracy z tzw. „dużymi dziećmi”, wychowywanymi przez zbyt opiekuńczych rodziców, błędnie uznających miłość za przesadną troskę lub zbytnie pobłażanie. Takie działania wywoływały negatywne skutki w nauce i szkole, a później w pracy i dorosłym życiu pacjentów, także w tworzonych przez nich relacjach oraz zakładanych rodzinach.
Specjalistka mówiła, iż trzeba uczyć dzieci o konsekwencjach podejmowanych działań (pomalowanie ściany zaowocuje umyciem ją przez malucha). Dzieciom trzeba pozwolić na dokonywanie własnych wyborów, a nawet na popełnianie błędów, bo na nich się uczą. Nie jest dobrze usłyszeć od rodziców „a nie mówiłam?!”. Lepiej przytulić dziecko i powiedzieć: „Jestem z tobą”. To doskonale sprawdza się również w ich dorosłym życiu.
Warto wspomnieć, że wykład pani psycholog, jak i każda z wygłoszonych prelekcji została zakończona dyskusją.
Marcowa konferencja została zorganizowana przez diecezjalne Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Duszpasterstwo Rodzin oraz parafię pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach. Patronat honorowy nad spotkaniem objął biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.